Amulet vo veľkom štýle

Amulet vo veľkom štýle

Pre francúzsky Renault boli vždy typické praktické, no zároveň pomerne revolučné autá na všedný deň. Či to boli legendárne modely R5, R16 alebo Espace, mierili na etalón kategórie. Medzi väčšími luxusnejšími sedanmi sa to Renaultu darilo menej. Inak pozoruhodný VelSatis zákazníci masovejšie neprijali. Potom sa, aj keď nie ľahko, na vyše pätnásť rokov stala vrcholom ponuky vcelku úspešná Laguna. Nové meno na tejto pozícii je Talisman.

Že si dá Renault na veľkom sedane záležať, bolo jasné dlho pred uvedením Talismanu. Nielen pre záväzky voči minulosti. Nutnosť mať reprezentatívnu špicu ponuky najlepšie opísal šéfdizajnér skupiny Renault Laurens van den Acker – pretože top model je tvárou značky. „Aj ten, kto šoféruje malé auto značky, v podvedomí tuší v modelovom rade ten luxusný sedan. Preto, ak chce byť automobilka úspešná, musí ho mať. Inak by bol tvárou napríklad model nižšej strednej triedy – a ten logicky také emócie nevzbudzuje,“ podčiarkuje šéf kreatívcov Renaultu. Ambície boli jasné, akurát musela francúzska značka zohľadniť aj to, že aj nároky zákazníkov v strednej triede narástli. No zdá sa, že nový Renault Talisman by ich mohol splniť.

Bez väzieb na minulosť

Na úvod treba pripomenúť, že Talisman je auto s úplne novou konštrukciou, bez väzieb na predchádzajúce modely. Spoločná platforma s novým Espacom, respektíve Kadjarom sa dočkala značných úprav, najmä smerom ku komfortu a „hladkým“ jazdným vlastnostiam. Výsledkom je auto, ktoré výzorom, vybavením, nádychom luxusu i jazdnými vlastnosťami patrí k špičke segmentu a môže smelo konkurovať prémiovým nemeckým značkám.

Vonkajší dizajn navodzuje v porovnaní s konkurenciou dojem väčšej mohutnosti, ktorý účinne tlmí tvar masky chladiča a elegantne vykreslených predných i zadných svetiel. Oboje svietia aj cez deň, takže mohutnejšia zadná časť pôsobí vďaka línii LED pásikov subtílnejšie. Výsledkom je dojem športovo nízkeho auta, aký je v tejto triede čoraz vzácnejší. V testovanej špičkovej verzii Initiale nechýbali obrovské 19-palcové kolesá, ktoré ešte viac podporili pocit, že človek má pred sebou - na rozdiel od konkurencie, kde je dizajn vyšších tried dosť podobný - majestátnu, no originálnu limuzínu.

Ovládanie po renaultovsky

Po nasadnutí do kabíny zaujme v prvom rade veľký, 8,7-palcový dotykový displej systému R-Link 2, postavený na výšku. Poskytuje veľké množstvo funkcií a prepracované zobrazovanie postupov na grafike siluety vozidla. Ovládanie je vcelku logické a dá sa naň rýchlo zvyknúť. No vzhľadom na množstvo prvkov je lepšie sa za jazdy radšej venovať volantu. Vodič má pred sebou displej na čelnom skle, všetky dôležité ovládače sú na volante, iba vypínač tempomatu je už tradične „renaultovsky“ oddelený od volantu a umiestnený na stredovom tuneli.

Graficky príťažlivá je signalizácia úsporného štýlu jazdy. Ocenili sme množstvo praktických odkladacích priestorov v dosahu vodiča. Štandardom tejto verzie je tiež prémiový audiosystém Bose Surround Sound s krásnym zvukom v celej kabíne. Samozrejmosťou je plná konektivita pre smartfóny, už menej samozrejmé sú po dva vstupy pre USB vpredu i vzadu, slot na SD kartu a jeden audiokonektor. To umožňuje napríklad jedno mobilné zariadenie používať, druhé súčasne nabíjať a ešte si pritom pozerať fotografie či video.

K štandardnému vybaveniu tejto verzie patria automaticky prepínané LED svetlomety Pure Vision, automatická dvojzónová klimatizácia so senzorom vlhkosti, vyhrievaný volant či unikátne, plne elektricky nastaviteľné sedadlá s masážnymi funkciami a vnútornou ventiláciou. Vďaka veľkému rázvoru 2,81 metra poskytuje karoséria s celkovou dĺžkou 4,85 metra mimoriadne veľký priestor na nohy cestujúcich na zadných sedadlách, dosť miesta majú aj na hlavu. Dve krajné sedadlá majú otočné hlavové opierky, ktoré podstatne zlepšujú výhľad z miesta vodiča dozadu. K dispozícii je obrovský batožinový priestor s objemom 608 litrov, čo je viac, ako má Passat a len o čosi menej, akým disponuje Superb. Nevýhodou konštrukcie aj tohto sedanu je pomerne malý nakladací otvor batožinového priestoru a hendikepom voči konkurencii je tiež chýbajúce elektrické zatváranie jeho veka.

Plné menu

Renault svoj Talisman doslova „nadupal“ najnovšími bezpečnostnými a asistenčnými systémami. Nechýba tu prakticky nič z momentálne dostupnej škály – od autonómneho parkovania, cez kamery, adaptívny tempomat, upozornenie na vozidlo v mŕtvom uhle až po aktívne núdzové brzdenie, natáčanie predných svetlometov do zákruty či varovanie pred nechceným opustením jazdného pruhu. Unikátny systém Multi-Sense umožňuje nastavovanie podvozka 4CONTROL – s riadením všetkých štyroch kolies. Navyše elektronické riadenie tuhosti pruženia, vôle riadenia, reakcie motora a automatickej prevodovky EDC, taktiež štýlu zobrazovania prístrojov, zvuku motora či osvetlenia kabíny. Využíva štyri predprogramované nastavenia (Eco, Comfort, Neutral a Sport), ako aj úplne individuálne voliteľný režim Perso.

Kamera pred vnútorným spätným zrkadlom číta dopravné značky a systém vie skombinovať túto informáciu s dátami z navigácie, aby určil aktuálne rýchlostné obmedzenie, ktoré zobrazuje na palubnej doske aj čelnom displeji. Ak vozidlo prekročilo toto obmedzenie, rozsvieti sa vizuálne varovanie. Pokiaľ je aktivovaný obmedzovač rýchlosti, zaznie aj zvukový signál a systém navrhne nové obmedzenie, ktoré môže vodič manuálne navoliť stlačením tlačidiel „+“ alebo „-“ na volante.

Jednoobjemové prekvapenie

Renault Talisman ponúka na výber tri motorizácie. Dve výkonové verzie benzínového TCe s objemom 1,6 litra (150 a 200 koní), jeden vznetový dCi 1,4 s výkonom 110 koní a dve verzie dieselovej jednašestky s výkonom 130, resp. 160 koní. Testovaný kus mal pod kapotou najvýkonnejší diesel v spojení s novou šesťstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou. Uviesť na trh takéto veľké vozidlo s motormi objemu maximálne 1,6 litra by bolo ešte pred desiatimi rokmi samovraždou. Dnes tieto agregáty hravo utiahnu jedenapoltonovú limuzínu a pritom vykazujú veľmi slušnú spotrebu a nízke emisie.

Hlavne vďaka mimoriadne vysokému krútiacemu momentu 380 Newtonmetrov už od 1 750 otáčok jazdil tento Talisman až prekvapujúco dynamicky. Dvojité turbo ho s miernym hvízdaním potlačí cez výborne reagujúcu prevodovku dopredu, kedykoľvek to vodič potrebuje. Hlavne medzišpurt pri predbiehaní, zrýchlenie v rýchlostiach 80 – 100 km/h je na taký malý objem motora priam ukážkový. Veľmi príjemný zvuk motora, jeho elasticita a skvelá spolupráca s prevodovkou robia z práce za volantom príjemný, pohodový zážitok. Hoci výrobcom uvádzaná kombinovaná spotreba 4,4 litra je len teória, ani v zimných podmienkach dosiahnutých 6,4 litra počas testu s novým autom a bez snahy o šetrenie nie je na zahodenie.

Vplyvné stupne

Jedna z najvýraznejších technických zvláštností Talismanu je veľmi dobre skrytá. V bežnej premávke si vodič ani neuvedomí, že jazdí s vozidlom, ktorého zadné kolesá sa mierne smerovo natáčajú. Natočenie totiž dosahuje len niekoľko stupňov. Zvonku ho nie je ho vidieť ani pri pozornom pohľade na kolesá. Všetko sa zmení za volantom. Vtedy si vodič  túto technológiu uvedomí nepriamo no neomylne, a to hneď naniekoľko spôsobov. Dojem prvý, pri parkovaní. Konkrétne, keď sa mu, aj s pomocou parkovacieho asistenta, podarí zatočiť s takmer päťmetrovou limuzínou aj na miestach, kde by sa to ani podľa presného odhadu nemalo podariť. Neveriacky sme v takejto situácii párkrát vystúpili z auta, či sa to naozaj dá. A dalo sa to. Pomohla manévrovacia poloha systému 4CONTROL.Konkrétne, išlo to vďaka tomu, že zadné kolesá sa vytočením do opačného smeru ako predné postarali o mierny bočný posun zadnej časti auta.

Druhý moment, keď vodič uvedomí si aktiváciu systému 4CONTROL, sú prejazdy rýchlych zákrut v rýchlosti nad 80 kilometrov za hodinu. Vtedy sa zadné kolesá vytáčajú na rovnakú stranu ako predné. Ak by sa niečo také odohralo pri pomalej jazde, Talisman by sa hýbal tak trochu tackavo, smerom do boku. Lenže vo vyššej rýchlosti v zákrute auto reaguje celkom inak – natočenie kolies vyrovnáva časť odstredivej sily, čo pocíti aj posádka v kabíne. Čo je však dôležitejšie, auto oveľa lepšie drží stopu, ani s tvrdším nastavením podvozka nemá tendenciu odskakovať von zo zákruty a správa sa podstatne pokojnejšie. Nebadať žiadny sklon k nedotáčavosti, typickej pre predný náhon. Stačí držať nohu na plyne a príde perfektný výjazd zo zákruty. Žiadna korekcia riadením nie je potrebná.

Celkový dojem z auta je mimoriadne pozitívny. Hoci nastavenie podvozka by mohlo byť o čosi mäkšie, na druhej strane prispieva k tomu, že vozidlo (aj vďaka systému 4CONTROL) „sedí“ v zákrutách ako priklincované a mohutná zadná časť ani s predným náhonom „neuteká“. S cenovým rozpätím od 24- po 37- tisíc eur (testovaná top verzia) sa Renault Talisman stáva plnohodnotným členom klubu limuzín strednej triedy, kam prináša celý rad nových technológií a ako je pre Renault typické, veľmi dobrý pomer ceny k úžitkovým vlastnostiam.

Ako funguje systém 4CONTROL?

Systém aktívneho natáčania zadnej nápravy od Renaultu je známy už z Laguny. Jeho najnovšia verzia prináša v Talismane - vďaka programu Multi-Sense a súčinnosti s reguláciou tuhosti pruženia - nové možnosti nastavení. Systém 4CONTROL je aktívny neustále. Pri rýchlostiach pod 50 km/h v režime Comfort (60 km/h v režime Neutral a 80 km/h v režime Sport) sa zadné kolesá natáčajú do opačného smeru než predné v maximálnom uhle 3,5 stupňa. Vzniká tak dojem, že vozidlo skracuje rázvor, aby zlepšilo svoju manévrovateľnosť. Nad spomínanými rýchlosťami sa zadné kolesá natáčajú v rovnakom smere ako predné. Tento efekt je porovnateľný s predĺžením rázvoru a prináša nielen väčšiu radosť z jazdy, ale aj stabilitu a bezpečnosť.

Pivo sa roky varí rovnako, iné sú len technológie

Pivo sa roky varí rovnako, iné sú len technológie

Nechceme byť prísna korporácia

Nechceme byť prísna korporácia