Opäť súboj o Prazdroj

Opäť súboj o Prazdroj

O kúpu Plzeňského prazdroja sa uchádza päť záujemcov, informovala o tom agentúra Reuters. K balíku pivovarov patria okrem Prazdroja a Topvaru ešte poľské značky Tyskie a Lech, maďarský Dreher a rumunský Ursus.

Minimálna cena sa podľa odhadov z trhu pohybuje okolo piatich milliárd eur, uchádzačov to vedie k vzájomnému združovaniu.

Medzi záujemcov patrí japonský pivovar Asahi, ktorý ma zatiaľ najväčší potenciál pre kúpu pivovaru, keďže je pivo jeho hlavným biznisom, zatiaľ čo konkurenti majú diverzifikované aktivity. Japonci prenikli na európsky trh už vďaka tohoročnej kúpe talianskeho pivovaru Peroni, holandského Grolsch a britský Meantime.

Podľa stávkovej kancelárie Fortuna má rovnakú šancu na víťazstvo ako PPF Petra Kellnera, tak aj konzorcium Jacobs Holding, a PSP Invsetments, ku ktorým sa pridala aj česká firma R2G spravujúca aktíva mnohých českých podnikateľov.

Na najnižších priečkach sa nachádzajú zvyšní uchádzači – štátna spoločnosť China Resourcesa dvojica investičných spoločností Bain Capital a Advent.

Výberu uchádzača bude predchádzať ešte hĺbková právna aj účtovná previerka, no a podľa týždenníka Respekt by malo byť v prípade kupca aktív jasno už do konca roka. 

Harman bude dcérou Samsungu

Harman bude dcérou Samsungu

Priemysel Nemecka mal začiatkom jesene menej objednávok

Priemysel Nemecka mal začiatkom jesene menej objednávok