Som blízko Formule 1

Som blízko Formule 1

Test schopností v novej závodnej kategórii, úspech, nájdenie sponzorov a ďalší pokus, o kategóriu vyššie. Tak opisuje svoju doterajšiu kariéru pretekár Formule GP3 Richard Gonda.

Starý otec pretekal na športových motorkách a otec celý život obdivoval autá a motory. Slovenský automobilový pretekár Richard Gonda má predispozíciu k motoršportu doslova v rodinných génoch. Svoju cestu do najprestížnejších automobilových súťaží opisuje v rozhovore pre redakciu automobilista.eu, s ktorou Autovaganza, lifestylová sekcia webu Revue priemyslu, spolupracuje.  

Náklonnosť k autám a motorom máte doslova v rodine, no ako sa dá priamo naštartovať kariéra v motoršporte?

Keď som mal päť rokov, dostal som prvú motorku. Jedného dňa sme sa z otcom vracali z pretekov do vrchu, kde sme boli vtedy ako diváci. Všimli sme si malé káry ako závodia dole kopcom. Mnohí ich poznajú, hádam nemajú ani slovenské meno, hovorí sa im káry, nemajú motor a pohybujú sa iba za pomoci gravitácie. Čo však musia mať veľmi dobré sú brzdy. To bol moment kde sa začala moja pretekárska kariéra. Stal som sa štyri krát majstrom Slovenska a 3 krát majstrom Európy v jazdení na takýchto kárach na kopcoch. Neskôr bol čas sa posunúť ku skutočným autám s motormi. Znovu na kopci. Mal som štrnásť rokov keď som sa prvýkrát zúčastnil závodu do vrchu so Škodou Fabia. 

Richardove začiatky, foto archív R. Gondu

Richardove začiatky, foto archív R. Gondu

Na Slovensku sú preteky do vrchu veľmi populárne. Prečo ste sa rozhodli nepokračovať v nich a dali prednosť formulám, teda rôznym monopostom?

Môj otec vždy hovoril, že skutočné pretekárske auto je formula. Dôvod je veľmi nízka hmotnosť a silný motor. Keď som si prvý krát šoféroval formulu, okamžite som sa do nej zamiloval. Minulý rok, som absolvoval prvú sezónu „pod strechou“, teda v uzavretom aute, Renaulte R.S. 01, v šampionáte Renault Sport Trophy. Je to veľmi silné auto, s množstvom prítlaku a i keď to bola zaujímavá skúsenosť, chcem ďalej pretekať vo formulách.

Renault R.S. 01, s ktorým jazdil na šampionáte Renault Sport Trophy, foto archív R. Gondu

Renault R.S. 01, s ktorým jazdil na šampionáte Renault Sport Trophy, foto archív R. Gondu

Formula 1 je asi najznámejšia súťaž medzi formulovými sériami. Je to kategória, do ktorej sa chcete dostať, alebo aké sú vaše aktuálne ciele?

Osobne si myslím, že Formula 1 je cieľom každého pretekára. Na druhej strane, keď som bol malý chlapec, nepripravovali sme moju kariéru tak, že jedného dňa budem hviezdou Formule 1. Vždy sme postupovali po krokoch. Zúčastnili sme sa niektorej závodnej série. Keď sme uspeli, snažili sme sa nájsť sponzorov aby sme mohli absolvovať sezónu v inej kategórii, kvalitnejšej, rýchlejšej. To je spôsob, akým sa posúvame ďalej. V tomto momente mám to šťastie, pretekám v kategórii Formula GP3, čo je cez niektoré víkendy sprievodná séria k veľkým cenám Formule 1. Vždy sa snažím spraviť maximum pre to, aby som bol čo najbližšie k Formule 1.

V minulosti ste testovali formulu GP2, čo je kategória naozaj len krôčik od Formule 1. Keď sa naskytne takáto príležitosť, dokážete si stále užívať daný moment, alebo je to čisto o snahe ukázať talent, zvládať tlak a snažiť sa vyhnúť chybám?

Samozrejme, stále si užívam moment keď mám možnosť sedieť a jazdiť v dobrom aute. V minulosti to bola napríklad Formula Renault 3.5 už som si v Amerike vyskúšal aj Indy Lights, a spomínanú Formulu GP2. To bola úžasná skúsenosť, sila, prítlak, široké kolesá. To auto je jednoducho úžasné. Ale stále je cieľ dostať sa na prvé miesto, dosiahnuť najrýchlejší čas, zvíťaziť. Na testy nejdete preto, aby ste si ich užívali. Preto sa na maximum sústredím na neskoré brzdenie, na každý jeden apex, aby som dosiahol dokonalé kolo a dokázal, že si naozaj zaslúžim tú príležitosť. No treba povedať, ak mi to vyjde, keď všetko urobím správne, to si veľmi užívam.

Richard Gonda vo Formule GP3, Barcelona 2016, foto archív R. Gondu

Richard Gonda vo Formule GP3, Barcelona 2016, foto archív R. Gondu

Ako vníma pretekár normálne šoférovanie? Akým autom jazdíte?

No, teraz jazdím na Renaulte Megane GT, keďže som ambasádorom značky Renault na Slovensku.

Aké je pre športového jazdca bežné šoférovanie na sériovom aute? Existuje niečo ako ideálne bežné auto pre pretekára?

Úplne najlepšie by bolo, ak by som mohol mať formulové auto s ktorým by sa dalo legálne jazdiť po cestách – ale to je tak a úrovni žartu. No reálne, toto auto, ktorým jazdím, spĺňa moje požiadavky. Má agresívny vzhľad, veľa športových doplnkov a systém 4 control je užitočný najmä pri jazdení v meste.

Ak by ste si mohli vybrať ľubovoľný tím Formule 1 v ľubovoľnom období, v ktorej stajni by ste chceli pretekať a prečo?

Keďže som vyrastal v časoch Michaela Schumachera, určite by som si vybral jazdiť za Ferrari práve v tej dobe, keď za tento tím jazdil aj on.

Jazdili ste už na množstve rôznych tratí. Ak by ste mali povedať, ste viac fanúšik okruhov postavených Hermannom Tilkem, alebo preferujete klasické dráhy ako je belgické SPA Francorchamps  alebo talianska Monza?

Keď závodím na okruhu, veľmi sa nezaujímam o to, kto ho navrhol. Okruhy ako Silverstone, Nürburgring či SPA, to sú skvelé trate. Kto mal niekedy možnosť jazdiť na týchto dráhach, určite ste sa do nich musel zamilovať. Na druhej strane, v minulom roku som mal možnosť testovať v Abu Dhabi a to je “Tilkedrome” s množstvom bezpečnostných, výjazdových zón, o ktorých sa v poslednej dobe intenzívne diskutuje. Podľa mňa je dôležité aby okruh mal bezpečnostné prvky. Abu Dhabi je parádna trať, s množstvom deväťdesiat stupňových zákrut, po ktorých nasledujú dlhé rovinky. Asi netreba zdôrazňovať elektrizujúcu atmosféru, ktorú ešte umocňuje osvetlenie – keďže sa jazdí v noci.

Sezóna GP3 sa končí. Aké sú vaše ďalšie plány, najmä tie na budúcu sezónu?

Momentálne mám na stole viacero možností. Určite chcem ostať vo formulových pretekoch. Budúcnosť však nie je len o mojich schopnostiach. Podstatnou súčasťou sú aj moji sponzori a potenciálni sponzori. Verím, že pre budúcu sezónu ešte pribudnú a aj za ich pomoci sa podarí vybrať tú správnu cestu aby, aby sa podarilo uskutočniť sen o vstupe do Formule 1.

Účasť na podujatí „Rýchlejší ako Richard Gonda“ zabezpečila spoločnosť Renault Slovensko.

V prípade záujmu o spolupráci v oblasti sponzoringu redakcia automobilista.eu sprostredkuje kontakt na tím R. Gondu.

 

 

Priemysel Nemecka mal začiatkom jesene menej objednávok

Priemysel Nemecka mal začiatkom jesene menej objednávok

Volkswagen pokročil s emisnou kauzou u trojlitrov

Volkswagen pokročil s emisnou kauzou u trojlitrov