Neoceniteľná ľahkosť obra

Neoceniteľná ľahkosť obra

Prvé fotografie a azda ani prvé stretnutie s novou Audi Q7 počas tohtoročného autosalónu v Ženeve by predstavitelia nemeckej automobilky asi nevyhodnotili ako veľmi úspešné. Už na úvod treba upozorniť, že subjektívnym pohľadom je nová Q7 v porovnaní s predchodcom extrémne citlivá na farbu či svetlo. Kus, ktorým nás mal presvedčiť o svojich schopnostiach, prišiel do redakcie azda v tej najlepšej farebnej kombinácii. Biela perleť decentne maskuje proporcie Q sedmičky a tmavý interiér, naopak, zútulňuje miesto, v ktorom sa na nedostatok priestoru sťažovať nebudete.

Vitajte, pán riaditeľ

Po usadnutí do pohodlných sedadiel privíta vodiča nezameniteľný, no patrične moderný interiér Audi, ktorému dominuje 12,3-palcový displej v kaplnke pred vodičom. Zobrazuje okrem štandardných ukazovateľov rýchlosti či otáčok aj všetky ostatné informácie o aute. Tlačidlom na volante si však možno jednoducho premietnuť na jeho plochu mapu navigácie. Nie je to však potrebné, k dispozícii je stále externý 8,3-palcový displej, ktorý sa prekvapivo rýchlo a potichu vysúva z palubnej dosky. No kto preferuje čistú linku nerušenú jeho prítomnosťou, tomu základné navigačné prvky dokáže zobraziť aj HUD displej. A keď už sme pri displejoch, iba na skok sú všetci elektronickí pomocníci ako čítačka dopravných značiek, sledovanie jazdných pruhov, monitorovanie slepých uhlov či ochrana auta pri cúvaní od približujúcich sa vozidiel. Adaptívny tempomat si po novom poradí aj s dopravnými zápchami a nám už chýbal k dokonalosti posledný systém, ktorého sa však tak skoro asi nedočkáme, kamera sledujúca semafory.

Dobre klame telom

Pod masívnym, avšak ľahším kabátom s kratšou a užšou, no mierne vyššou karosériou sa ukrýva podstatne bohatší priestor pre posádku na prvých dvoch radoch sedadiel. Kufor napriek svojmu objemu 770 litrov v sedemmiestnej verzii a 890 litrov v päťmiestnej verzii je v čistých číslach užší a aj nižší, dávajúc tak tušiť, že dve voliteľné sedadlá v treťom rade budú naozaj skôr núdzové a pre malé deti. Nečudo, C-stĺpiky sú riadne masívne a pôsobia, že znesú skutočne aj náročné bezpečnostné testy. Malá poznámka k batožinovému priestoru. Pokiaľ vaše srdce zatúži po dokonalom zvuku 23 reproduktorov systému Bang & Olufsen s celkovým výkonom 1 920 W, počítajte s výraznejším úbytkom objemu v dvojitom dne, kam sa ukryla väčšina elektronika audiosystému spolu so subwooferom. No naspäť k „železu“ či skôr hliníku. Platforma MLB, ktorá bude slúžiť pre nový Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, plánované SUV Bentley a s veľkou pravdepodobnosťou aj nedávno potvrdené SUV od Lamborghini, využíva zmes ľahkých materiálov. To je ten ľahký kabát – a prispel veľkou mierou k zásadnému zníženiu hmotnosti Q sedmičky. Tá teraz bez vodiča váži menej ako dve tony. Len pre zaujímavosť, nová zadná náprava ušetrila 40 kilogramov, rám 71 kíl, výfuk 19, predná náprava 27 kilogramov a iba sedadlá ďalších 18,7 kg. Len dvere ušetria 24 kilogramov a takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho, kým by sme sa dostali k výslednému číslu 325 kilogramov. O tom, ako to Audi robí, píše REVUE PRIEMYSLU v tomto čísle aj na inom mieste.

Výbušný

Trojlitrový naftový šesťvalec s výkonom 200 kW (existuje aj verzia s výkonom 160 kW a v budúcnosti určite pribudne aj výkonnejšia verzia bi-turbo známa z modelu A6) a krútiacim momentom 600 Nm už od 1 500 otáčok bude v tomto aute nielen pravdepodobne najpredávanejším, no podľa prvej tisícky kilometrov za jeho volantom postačujúcim agregátom. Údaje výrobcu sľubujú kombinovanú spotrebu iba 5,7 litra nafty na sto kilometrov a hatchbackovských 149 g CO2 na kilometer. No pre overenie týchto údajov by sme museli mať obuté základné, 18-palcové disky a k dispozícii ideálny povrch, počasie a niekoľko ďalších faktorov, ktorých zladenie nebolo v našich silách. Napriek tomu budeme chváliť. Priemerná spotreba počas testu dosiahla vynikajúcich 8,5 litra nafty na sto kilometrov, pričom približne počas tisícky kilometrov sme stihli nasimulovať mestskú prevádzku, dynamickú jazdu po diaľnici, ako aj medzimestské cesty, a to všetko na „tankoidných“ 21-palcových kolesách s dynamikou, ktorá nezodpovedala rozmerom auta (na ilustráciu, zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá päťmiestnej Q sedmičke iba 6,3 sekundy). Q7 poctivo a naliehavo dokáže zrýchľovať tak pri opustení mestských rýchlosti, ako aj prechode na nemecké, rýchlostne neobmedzené diaľnice. Pozitívne hodnotíme aj aerodynamické odhlučnenie, ani pri vyšších rýchlostiach posádku nevyrušuje nadmerný hluk obtekajúceho vzduchu ani pneumatík. Pochvalu si zaslúži aj jazdný komfort, v spojení so vzduchovým podvozkom žehlí nerovnosti,  ako sa patrí, pričom nevýhoda veľkých kolies sa prejavila iba vo vyšších rýchlostiach. Príkladná je aj stabilita či manévrovateľnosť vozidla v meste, pričom tieto vlastnosti má na starosti jedna dôležitá novinka, aktívne natáčanie zadnej nápravy. Systém, ktorý si mnohí pamätajú ešte z 90. rokov, no v súčasnosti ho aktívne využíva a promuje najmä Renault na odchádzajúcej Lagune. A aj koncernový príbuzný Audi, značka Porsche.

Úspornejšia

Práve to je kľúčové slovo, ktoré charakterizuje súčasnú dobu honby za nižšími emisiami, dosahovanými v laboratórnych podmienkach. Má presviedčať nielen tých, ktorí rozhodujú vo vyspelejších mestách nad environmentálnym zaťažením áut, ale aj flotilových nákupcov o tom, ktoré auto je to najvhodnejšie. Trh veľkých SUV má v tomto veľkú výhodu, majiteľov zvýšené daňové zaťaženie často trápiť nemusí – prinajmenej finančne. Skôr naopak, pod kapotou veľkých korábov náročná klientela nezriedka požaduje aj adekvátnu motorizáciu. Z hľadiska množstva volieb by mohla Q7 v čase písania testu vyzerať ako sklamanie. V cenníku sú dva motory. Naftový trojliter s dvoma výkonovými verziami a prepĺňaný benzínový trojliter TFSI. Už dnes sú známe plány s hybridnými eTronmi, no o osem, desať alebo nebodaj dvanásťvalcoch je ticho. Oficiálne. Lebo inak by nedávne predstavenie dvanásťvalcového šesťlitra TSI motorármi skupiny mohlo byť vnímané sľubne.

Úprimnosť na kolesách

V dnešnom svete už nestačí predstaviť dobré auto a vidno, že pri konštrukcii Audi Q7 na to mysleli od začiatku. Za absolútne kľúčové považujeme významné zníženie hmotnosti, ktoré prispelo nielen k ekonomickejšej a čistejšej prevádzke, no zásadne zmenilo komfort, ako aj jazdné vlastnosti nie práve najmenšieho SUV. V mnohých ohľadoch tak nová Q7 pôsobí úprimnejšie. Pretože ponúka nielen existujúcim, ale najmä novým zákazníkom naozaj vyladený koncept cestovania, ktorý v prípade nutnosti dokáže nahradiť rodine viacero rôznych áut a stať sa univerzálnym autom. Tak ako to kedysi spravil Range Rover. A je pre Audi Q7 naozaj pochvala.

Audi Q7 3.0TDi 200kW, 8-st. Tiptronic

Objem, typ: 2 967 cm3, turbodiesel
Max. výkon: 200 (272)/3 250 – 4 250
Max. krútiaci moment:  600/1 500 – 3 000 rpm
Zrýchlenie na 100 km/h: 6,3 s. (5-miestna verzia)
Max. rýchlosť: 235 km/h
Kombinovaná spotreba: 5,7 l/100 km
Batožinový priestor: 890 l (5-miestna verzia)
Cena od: 64 900 EUR

TECHNIKA

Audi Matrix LED svetlomety – adaptívne svetlomety spolupracujúce s kamerami vozidla pre optimálne osvetlenie
Bang & Olufsen 3D zvuk – 23 reproduktorov, 1 920 W, atmosféra koncertnej siene
Parkovací asistent – nájde použitím ultrazvukových snímačov vyhovujúce miesto a takmer samostatne aj zaparkuje
Adaptívny tempomat – systém používajúci dva radary dokáže využiť tempomat pri rýchlosti od 0 do 250 km/h. Pri použití funkcie Stop&Go dokáže auto zastaviť a na želanie vodiča opäť rozbehnúť
Asistent dopravných zápch – využitím kamier a radaru v rozmedzí rýchlosti od 0 do 65 km/h dokáže systém prevziať kontrolu aj nad zatočením kolies. Ak sa cesta uvoľní alebo systém dosiahne svoje limity, vodič musí prevziať kontrolu
Asistent nočného videnia – infračervená kamera s dlhým dosahom reaguje na teplo vyžarujúce objekty, má vizuálny dosah 300 m, pričom ľudí a väčšie zvieratá dokáže detekovať a označiť do vzdialenosti 100 m

Foto Martin Jesný, Gustáv Budinský

Jaguár sa chystá navštíviť tigra

Jaguár sa chystá navštíviť tigra

Digitálne oddelenia sú robotmi bielych golierov

Digitálne oddelenia sú robotmi bielych golierov