Rozumná alternatíva v príťažlivom štýle

Rozumná alternatíva v príťažlivom štýle

Vybrať do firmy vhodné auto strednej triedy, ktoré by štýlovo reprezentovalo manažérov a zároveň nevzbudilo odpor finančného oddelenia, nie je jednoduché. Ponuka na súčasnom trhu je široká, čo sa týka typov, značiek i cenového rozpätia. Typický predstaviteľ racionálnej voľby, na ktorý jeho doterajší majitelia nedajú dopustiť, je už štyri roky Hyundai i40. Po osviežení faceliftom zjavne neplánuje nič meniť.

Zlepšiť aj čo funguje

Hyundai i40 vznikal v európskom dizajnérskom centre firmy neďaleko nemeckého Rüsselsheimu a má vychádzať v ústrety hlavne požiadavkám európskych používateľov. Možno aj preto ide o auto, na ktorom sa ťažko hľadajú nedostatky. To platí rovnako pri globálne vítanom sedane, ako aj pri kombi, čo je skôr typická voľba európskych manažérov. Zatiaľ čo luxusná limuzína Genesis ešte v Európe pôsobí viac v úlohe lakmusového papierika, i40 si od uvedenia na trh v polovici roka 2011 získal vyše stotisíc spokojných používateľov. Ako býva zvykom, po štyroch rokoch, v polovici životného cyklu modelovej generácie, prišiel facelift. Ľahké osvieženie vonkajšieho dizajnu dopĺňa rad skrytých zlepšení vrátane efektívnejších pohonných jednotiek a bohatšieho vybavenia. Výsledok je harmónia komfortu a najnovších technológií, vďaka ktorej má vodič po usadnutí za volant príjemný pocit a s vozidlom sa okamžite a bez problémov zžije.

Vzhľad nového Hyundai i40 sa oproti doterajšej verzii zmenil predovšetkým v čelnej časti. Okrem nových bi-xenónových svetiel, denných LED, nového tvaru nárazníka a predného spojlera tvorí hlavný nový dizajnový prvok mohutná šesťuholníková maska chladiča s chrómovým lemom a aktívnymi lamelami, regulujúcimi vstup chladiaceho vzduchu podľa teploty motora a vonkajšej teploty. Treba uznať, že po viacerých rozpačitých pokusoch sa značke Hyundai týmto prvkom podarilo nájsť skutočne atraktívnu a dynamicky pôsobiacu „tvár“ pre všetky svoje vozidlá. Práca obmeneného globálneho dizajnérskeho tímu s nemeckým jadrom je viditeľná na prvý pohľad. Hexagonálna maska vyzerá veľmi dobre na všetkých modeloch, od malého i10 až po krížnik menom Genesis.

Bystrý a na úrovni

Zmenil sa tiež tvar a technológia zadných združených svetiel, interiér nabral viac elegancie, komfortu a používateľskej prívetivosti. Všetky ovládacie prvky sú potiahnuté na dotyk príjemnejšími materiálmi vrátane vyhrievaného volantu a hlavy radiacej páky. Aj z toho cítiť, že dizajnéri nielen poznajú nemeckú prémiovú konkurenciu, ale vedia, ako s ňou súťažiť. Nový je tiež sedempalcový farebný TFT displej s integrovaným navigačným systémom a ovládaním automatickej zónovej klimatizácie s ionizátorom vzduchu či audiosystému so siedmimi reproduktormi a samostatným zosilňovačom. Digitálne „ciferníky“ pred vodičom majú okrem iného schopnosť zobrazovať údaje o maximálnej povolenej rýchlosti, prečítané z dopravných značiek.

Keď sa vodič usadí do príjemne tvarovaných, elektricky nastaviteľných predných sedadiel s vyhrievaním a ventiláciou, čaká ho zopár úkonov, vyhradených doposiaľ len pre luxusné vozidlá vyšších tried. Okrem pripojenia mobilu cez Bluetooth napríklad aj nastavenie automatického prepínania diaľkových a stretávacích svetiel, tempomatu s obmedzovačom rýchlosti, signalizácie nechceného opustenia jazdného pruhu či pohľad do zadnej parkovacej kamery. Bočné parkovanie zvládne nový i40 aj sám.

Ani na zadných sedadlách neopúšťa nový i40 prvú ligu. Ponúka tu najväčší priestor v tejto kategórii vozidiel, a to tak pre hlavu, ako aj pre nohy a v šírke vo výške lakťov. Navyše si cestujúci môžu aj tu nastaviť sklon operadla či úroveň klimatizácie. Za nimi je ešte k dispozícii rozľahlý batožinový priestor so slušným objemom 525 litrov, ktorého hendikep je malá výška (55 cm) a pomerne komplikovaný prístup cez úzke veko batožinového priestoru. Otvára a zatvára sa síce automaticky, ako sa na poriadnu limuzínu patrí, ale nakladanie väčších predmetov nemusí byť jednoduché. Pre klientelu s objemnejším nákladom alebo detskými kočíkmi má i40 v ponuke rovnako dobre vybavenú a komfortnú verziu kombi s objemom batožinového priestoru 553 litrov a podstatne praktickejším prístupom.

Decentný služobník

Hoci ponuka motorov nie je veľmi široká, majú si záujemcovia z čoho vybrať. V slovenskom mixe poháňa benzínovú alternatívu dvojlitrový hliníkový štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva GDI a výkonom 165 koní. Diesel je zastúpený novým common railom 1,7 CRDI vo výkonovej verzii 141 koní a krútiacim momentom, ktorý je v porovnaní s predchodcom zvýšený na 340 Newtonmetrov už od 1 750 otáčok za minútu. Práve túto motorizáciu sme mali možnosť v novinke otestovať. A treba skonštatovať, že na prvý pohľad malý objem motora pre také veľké auto úplne stačí. Asfalt netrhá, no od manažérskeho sedanu sa očakáva skôr decentná rýchlosť než nespútané extrémy.

Motor má tichý, príjemný a kultivovaný chod. Dokáže rýchlo reagovať na stlačenie hliníkového pedála akcelerátora a vďaka nízko položenému maximu krútiaceho momentu veľmi dobre zrýchľuje. Údaje o dynamike v tabuľke hovoria samy za seba. Aj pri živej jazde neprekročila spotreba v kombinovanom cykle šesť litrov na sto kilometrov. Šesťstupňová manuálna prevodovka je nastavená tak, aby využívala maximum krútiaceho momentu podľa momentálnej potreby a nenúti tak vodiča radiť zbytočne často.

S naftovým motorom je možné priplatiť si za automatickú dvojspojkovú sedemstupňovú prevodovku DCT s možnosťou radiť aj krídelkami pod volantom. Spotrebu nijak dramaticky nezvýši. Kto uvažuje o kombi, môže si objednať elektronické nastavovanie tuhosti zadných tlmičov v troch režimoch, prispôsobujúce jazdné charakteristiky vozidla zaťaženiu jeho zadnej časti.

Keď už je reč o komforte, treba zdôrazniť, že predstavuje hlavnú črtu jazdných vlastností tohto auta. Je porovnateľný s vozidlami prémiových značiek a spolu s perfektným odhlučnením kabíny robí z cestovania po rozbitom meste i po hladkej diaľnici príjemný zážitok. Konštruktéri si na ladení podvozka dali skutočne záležať, závesy oboch náprav sú ukotvené cez pomocné rámy s perfektným tlmením. To však neznamená, že auto by nedokázalo zvládnuť rýchle prejazdy ostrými zákrutami.

Hyundai i40 vyzerá veľmi dobre, ešte lepšie jazdí, nesklame vás svojou kvalitou a poteší peňaženku či firemnú kasu nielen pri nákupe, ale aj počas prevádzky svojou vysokou hospodárnosťou. Navyše je tu kompletná päťročná záruka, čo z neho spolu s cenou od 23-tisíc eur robí ekonomickú a pritom štýlovú konkurenciu prémiovým značkám.

Nebadane pomôže

Okrem tradičných elektronických bezpečnostných systémov s aktívnymi funkciami má Hyundai i40 ešte jeden navyše – nový systém ATCC (Advanced Traction Cornering Control). Počítačom riadený systém na základe údajov zo senzorov pri prejazdoch zákrut automaticky podporuje stabilitu vozidla tým, že pribrzďuje vnútorné kolesá a pridáva krútiaci moment na vonkajšie. Celý zásah je bez toho, aby si to vodič všimol. V praxi prináša ATCC na takéto veľké a komfortné vozidlo nezvyčajne vysokú stabilitu v zákrutách a o to väčšiu radosť z jazdy pre vodiča. Samozrejme, v prvom rade ide aj tu o bezpečnosť.

Základné technické údaje

Dĺžka x šírka x výška: 4 745 x 1 815 x 1 470 mm
Rázvor: 2 770 mm
Hmotnosť: 1 497 – 1 661 kg
Pneu: 205/60 R16 - 225/45 R18
Objem palivovej nádrže: 70 l
Objem batožinového priestoru: 525 l
Motor: 1,7 CRDI, 2,0 GDI
Zdvih. objem: 1 685 cm3, 1 999 cm3
Max. výkon: 104 kW, 121 kW pri otáčkach 4 000 min-1, 6 000 min-1
Krútiaci moment: 340 Nm, 204 Nm pri otáčkach 1 750 min-1, 4 700 min-1
Max. rýchlosť: 203 km/h, 212 km/h
Kombinovaná spotreba: 4,9 l/100 km; 7,5 l/100 km
Cena testovanej verzie Premium: 29 490 eur

 

 

 

 

Nechceme byť prísna korporácia

Nechceme byť prísna korporácia

Nepripravený podnik môžu podvody položiť

Nepripravený podnik môžu podvody položiť